joi, aprilie 18, 2024
spot_img

Amansio, de neînvins la Gala Colosseum Mamaia – FOTO

Ploieșteanul Amansio Paraschiv este unul dintre cei mai valoroși luptători din circuitul Colosseum Tournament Mamaia de la Tenis Club IDU.

La Mamaia, acesta a luptat cu germanul Tim Muller, într-un meci contând pentru titlul intercontinental la categoria 71 de kilograme. Și l-a învins într-o manieră entuziasmantă, printr-un KO venit în ultimele 20 de secunde ale luptei.

- Reclamă -

Asta, după ce în urmă cu puțină vreme, “Vikingul” îl spulbera, la Ploiești, pe italianul Jordan Valdinocci.

Victorii românești pe linie la Gala Colosseum

Victoria lui Amansio a fost main-eventul serii în care reprezentanţii României şi-au arătat superioritatea în faţa omologilor din Germania.

Favoriţii publicului de la Malul Mării au început entuziasmant. Alexandru Voicu l-a învins pe Tobias Blumenstengel, iar Costin Mincu a câştigat prin KO meciul cu Fabio Canitano.

- Reclamă -

Imediat, Mădălin Crăciunică, la categoria 75 de kilograme, nu i-a dat şanse adversarului. Iar Adrian Roşca a dus scorul la 4-0 pentru România, după ce l-a învins pe Dung Kuang. În urma rezultatului, acesta a câştigat centura de campion european A.F.S.O.

În meciul greilor, Dănuţ Hurduc a făcut senzaţie. L-a pus de trei ori la pământ pe Robin Salehi, încă din prima repriză, şi a obţinut victoria.

Invincibilitatea luptătorilor români a fost continuată de Cristian Milea, care a câştigat la puncte duelul cu Slawka Wittmer.

Iar Amansio a pus cireașa pe tort, victoria în fața lui Muller fiind ovaționată minute în șir!