fbpx
vineri, aprilie 19, 2024
spot_img

Aur și bronz pentru karatiștii de la CSM Ploiești

Cei mai mici sportivi ai secției de karate de la CSM Ploiești au obținut două prețioase medalii la Campionatului Naţional de Karate Tradiţional pentru copii. Premianții se numesc Sebastian Alexandru, care a cucerit medalia de aur la proba Kata individual masculin C1 (12-13 ani), și Claudia Deaconu, recopensată cu medalia de bronz la proba Kumite feminin C1 (12-13 ani). ”A fost un campionat foarte puternic, cred că cel mai puternic din ultimii zece ani, cei aproape 500 de sportivi dovedind un nivel tehnic destul de ridicat, în ciuda vârstei fragede. La toate categoriile de vârstă, la probele individuale, tablourile de concurs de 32 au fost complete, cu copii calificaţi în urma etapelor zonale, 12 de la zona Ţara Românească, 12 de la zona Moldova şi 8 de la zona Ardeal. În aceste condiţii, a fost foarte greu să cucereşti o medalie, indiferent de probă sau de grupa de vârstă. De altfel, cei doi elevi ai mei care au urcat pe podium sunt şi cei mai avansaţi şi experimentaţi din echipa noastră de copii. Aş dori, totuşi, să evidenţiezi şi alţi câţiva sportivi care s-au comportat foarte bine şi au concurat cu o mare dorinţă de victorie, dar, fiind începători şi cu o experienţă competiţională redusă, nu au reuşit să se claseze decât în apropierea podiumului: Nicolae Alexandru şi Dragoş Hriţcu la grupa C1, Alexandru Isacov, Ştefan Sotir şi Ştefan Vasile la grupa C2 sau Flavius Marin şi Iulia Enache, la grupa C3”, a spus antrenorul emerit Liviu Apostol după concursul de la Galați. Următoarea competiție majoră la care vor participa sportivii de la CSM Ploiești este finala Campionatelor Naţionale rezervate seniorilor, tineretului, juniorilor şi cadeţilor care le vor oferi medaliaților dreptul de calificare la Campionatele Europene din toamnă.