Cea de-a XVII-a ediţie a Festivalului Concurs Naţional de Muzică Folk „Festivalul Castanilor – In memoriam Gabi Dobre”, festival organizat de Casa de Cultură “I.L. Caragiale” a Municipiului Ploieşti, a ajuns la final. Evenimentul a avut loc în perioada 7-8 octombrie 2016 la Teatrul “Toma Caragiu” din Ploieşti.

Programul festivalului a fost următorul:

Vineri, 7 octombrie 2016

Colegiul Naţional “I.L. Caragiale” Ploieşti:

Ora 12.30 – Întâlnire cu tânăra generaţie: – Atelier de muzică şi poezie

– Dezbatere: Valori şi modele în muzica folk

Invitaţi: Clara Mărgineanu, Titus Andrei, Mihai Cosmin Popescu și Dinu Olărașu

Teatrul “Toma Caragiu” Ploieşti:

Ora 17.00 – Concurs Naţional de Interpretare a Muzicii Folk

Ora 20.00 – Proiecție video: “Poem pentru Gabi Dobre”, film realizat de Clara Mărgineanu

– Recitaluri:

– Alexandra Sidor şi Ioan Onişor

– Dinu Olăraşu

– Concert în 2 – Bobo Burlăcianu & ADA MILEA

Sâmbătă, 8 octombrie 2016

Teatrul “Toma Caragiu” Ploieşti:

Ora 17.00 – “100 de ani ai Fundaţiei Rotary sărbătoriţi prin artă”

Vernisajul Taberei de Creaţie Plastică 2016, Aiud

– Prezentarea cărţii “Viaţa ca o luptă”, autor Gabi Dobre

Ora 18.00 – Gala Laureaţilor

Ora 19.30 – Proiecție video: “Poem pentru Gabi Dobre”, film realizat de Clara Mărgineanu

– Recitaluri:

– Alina Manole trio

– Mircea Bodolan

– ALEXANDRU ANDRIEŞ, Maria Ioana Mîntulescu & Sorin Romanescu

Juriul format din:

– Titus Andrei – președintele juriului, cunoscutul om de radio, comentator şi critic muzical

– Mihai Cosmin Popescu – redactor la Radio Romania

– Viorel Gavrilă – compozitor

– Clara Mărgineanu – jurnalist

– Iulian Anghel – profesor de chitara la Liceul “Carmen Sylva” Ploiești

a stabilit acordarea premiilor după cum urmează:

  • Marele Premiu şi Trofeul Festivalului – Grupul Folk Band Imperfect din Bucureşti;
  • Premiul special „Gabi Dobre” – Grupul Cântec Nou din Ploieşti, judeţul Prahova;
  • Premiul de interpretare grup – Grupul Unda din judeţul Braşov;
  • Premiul de interpretare solist – Şerban Goşa din Alba Iulia, judeţul Alba;
  • Premiul de creaţie – Liviu Băiţel din Eforie Nord, judeţul Constanţa;
  • Premiul de măiestrie instrumentală – Rodica Boldorea (vioară), Grupul Cântec Nou din Ploieşti, judeţul Prahova;
  • Premiul de popularitate – Grupul Folk Band Imperfect din Bucureşti;
  • Premiul special BES România – Dana Florian din Bucureşti;

– Ana-Maria Dumitru din Bucureşti;

  • Premiul Redacţiei Radio România Actualităţi – Grupul Ciprian Cotruţă & Claudiu Cârstean din Iaşi;

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here