fbpx
joi, aprilie 25, 2024
spot_img

De trei ori campioni la juniori 2. Atleţii de la CSM- CSŞ confirmă

Stadionul Nicolae Dobrin din Piteşti s-a dovedit a fi din nou o gazdă excelentă pentru Campionatul Naţional destinat juniorilor 2. Sportivii de la CSM – CSŞ Ploieşti, aflaţi în grija  profesorilor Maria şi Florin Andrei au obţinut, şi cu acest prilej, rezultate remarcabile graţie celor trei medalii de aur şi două de bronz cucerite la faţa locului. Andrei Năstăsache, atletul pregătit de Florin Andrei, în proba de 100 metri, a reuşit, cu timpul de 11.08 secunde, să intre în posesia medaliei de aur şi să facă baremul pentru Campionatul European de Juniori 2. Celelalte două titluri de campioni au fost obţinute de Mihai Pîslaru, elevul prof. Maria Andrei reuşind să se impună categoric în probele de 400 metri – 47.75 secunde şi 200 metri – 21.99 secunde. Alte două medalii de bronz în contul clubului ploieştean au fost obţinute de Andreea Neagu, la 800 metri, cu timpul 2.17.10 minute, şi David Năstase, la 200 metri, cu timpul 27.78 secunde. David Năstase a fost în apropierea podiumului în proba de 400 metri, pe care a încheiat-o pe poziţia a 4-a. Mihai Pîslaru şi Andrei Năstăsache şi-au câştigat dreptul de a concura sub tricoul echipei naţionale a României la Campionatul Balcanic de juniori 2 din data de 2 iulie 2016, găzduit de oraşul Krusev (Serbia). În perioada 14-17 iulie, cei doi sportivi, împreună cu antrenorii Maria Andrei şi Florin Andrei, în calitate de oficiali ai delegaţiei României, vor fi prezenţi la Campionatul European de Juniori 2, de la Tbilisi (Georgia). Apoi, la doar 48 de ore de la „european”, Mihai Pîslaru, însoţit de prof. Maria Andrei, se va deplasa în Polonia, la Bydgoszcz, acolo unde, în perioada 19-24 iulie, va avea loc Campionatul Mondial rezervat Juniorilor 1.

- Reclamă -
spot_img
spot_img
spot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.
Captcha verification failed!
Scorul utilizatorului captcha a eșuat. va rog sa ne contactati!

Ultimele Știri

Lucian Bode a sesizat Curtea de Arbitraj a PNL, cu privire la candidatura lui Iulian Dumitrescu la Consiliul Județean Prahova

Lucian Bode, secretarul general al PNL, a anunțat că a sesizat Curtea de Arbitraj a partidului cu privire la...