fbpx
vineri, aprilie 19, 2024
spot_img

Două medalii pentru atletul CSM Ploiești Marius Ionescu, la Campionatul Balcanic de Cros

Victorie pentru Marius Ionescu, atletul Clubului Sportiv Municipal Ploiești, la Campionatul Balcanic de Cros. Sportivul a obținut astăzi două medalii, una de argint și alta de bronz.

Atletul clubului nostru, Marius Ionescu, a reuşit, astăzi, să cucerească două medalii, una de argint şi alta de bronz, cu prilejul Campionatului Balcanic de Cros, ce a avut loc în localitatea Vrbovec, din Croaţia. În cursa întinsă pe distanţa a 10 kilometri (10 ture ale unui traseu de 1 kilometru), Marius a ocupat poziţia a 3-a la individual şi pe cea de-a doua în concursul pe echipe, colegii lui din formaţia României contribuind cu clasări pe poziţiile a 5-a (Ionuţ Betej) şi a 14-a (Marius Buşcă).

Marius Ionescu s-a luptat pentru aurul balcanic cu turcii Hasan Pak şi Şeref Dirli, al căror ritm l-a pierdut doar pe ultimii doi kilometri ai cursei, Hasan încheind traseul după 31:17 minute, Şeref după 31:32 minute, iar sportivul nostru, după 31:39 minute. Turcii au ocupat primul loc şi la echipe, al treilea turc al cărui timp a fost luat în calcul, Cihat Ulus, venind pe locul al 6-lea.

Marius Ionescu a fost însoţit la Vrbovec de antrenorul coordonator al secţiei de atletism de la CSM Ploieşti, Augustin Iancu, şi de unul dintre cei doi antrenori cu care lucrează, Robert Munteanu.