fbpx
vineri, aprilie 19, 2024
spot_img

„Halep a rupt în sfârşit blestemul”. Simona atinge o performanţă de invidiat. Vestea care face înconjurul lumii

simona halep1 - Ziarul INCOMODSimona Halep (23 de ani) s-a calificat în sferturile de finală de la Miami Open după ce a trecut în două seturi de italianca Flavia Pennetta (6-3, 7-5).

Meciul din optimile de finală a fost departe de a fi considerat facil pentru româncă, care a fost condusă în setul doi cu 5-2, dar a revenit spectaculos şi a câştigat primul meci în patru întâlniri directe cu Pennetta. După această VICTORIE, site-ul oficial WTA Tennis a titrat că „Halep a rupt în sfârşit blestemul Pennetta„.

- Reclamă -

Simona Halep a ajuns în această dimineaţă la  a 23-a victorie în acest an, performanţă egalată acum numai de Karolina Pliskova. Mai mult, românca are 13 victorii consecutive, ultima oară pierzând într-un turneu WTA contra Ekaterinei Makarova, în sferturile de finală de la Australian Open, pe 27 ianuarie 2015.

În următorul meci, din sferturile de finală de la Miami Open, Simona Halep o va întâlni miercuri pe Sloan Stephens, locul 45 WTA. Cu americanca, scorul la întâlniri directe este egal, 2-2.