vineri, martie 29, 2024
spot_img

Handbaliștii de la CSM Ploiești rămân pe locul 12 în clasament

Echipa de handbal a Clubului Sportiv Municipal Ploiești (CSM) a fost înfrântă de cinci ori la rând de vicecampioana CSM București.

CSM Ploieşti rămâne, astfel, pe poziţia a 12-a a clasamentului şi păstrează doar şanse matematice la play-off, în condiţiile în care distanţa până la locul al 8-lea pare foarte greu de recuperat.

- Reclamă -

Iată comunicatul :

„Handbaliştii de la CSM Ploieşti au ajuns la cinci înfrângeri consecutive după ce au cedat, astăzi, şi în faţa vicecampioanei CSM Bucureşti, scor 26-31 (12-17). Dacă, în tur, în Sala „Rapid”, ploieştenii le dădeau mari bătăi de cap elevilor lui Zvonko Shundovski, de data aceasta, lucrurile au stat diferit, partida fiind pentru băieţii noştri o cursă continuă de urmărire. Asta în condiţiile în care jocul  a început de la 0-3, oaspeţii profitând rapid de startul prost al ploieştenilor în faza de atac, iar diferenţa nu a scăzut în niciun moment la mai puţin de două goluri. De la 2-6, Al. Farcaş şi Dragnea au făcut 4-6, lăsând impresia că putem asista la o revenire, dar, imediat, Humet, Milosevic şi Stamate au făcut 4-9, între reuşitele acestora intercalându-se un „7 metri” ratat de Tărîţă. La 6-10 (minutul 19), Dragoş Dobrescu a cerut time-out, dar mutarea n-a avut efectul scontat, pentru că ecartul s-a menţinut, până la pauză, la 4-5 goluri.

A fost 12-17 după 30 de minute de joc, iar debutul părţii secunde a pus capăt oricăror speranţe ploieştene, în condiţiile în care publicul a asistat la un nou „parţial” de 1-5, la fel ca în startul jocului. La 13-22, meciul era jucat, chiar dacă elevii lui Dragoş Dobrescu au avut o răbufnire de orgoliu concretizată într-un 6-1 ce a strâns scorul la 19-23 şi l-a determinat pe Zvonko Shundovski să pună cartonul de time-out pe masa oficială. Tehnicianul sârb s-a întors la formula din prima repriză, cu Marijanac şi Milosevic pe teren, iar bucureştenii au reuşit să stea la 3-4 goluri în faţă în special pe mâna lui Milosevic şi a extremei stânga Negru, care au găsit soluţii pentru a înscrie de fiecare dată cînd Ploieştiul s-a apropiat la 3 goluri. În plus, la fel ca şi în tur, Ionuţ Iancu a crescut, parcă, de la un minut la altul şi a reuşit, pe final, câteva parade prin care a zădărnicit eforturile „galbenilor” de a strânge scorul şi, chiar, a forţa egalarea.

CSM Ploieşti rămâne, astfel, pe poziţia a 12-a a clasamentului şi păstrează doar şanse matematice la play-off, în condiţiile în care distanţa până la locul al 8-lea pare foarte greu de recuperat. Szopka şi colegii lui au programate două meciuri de campionat în săptămâna care urmează, joi, la Chiajna, cu Steaua, de la ora 18.00, şi duminică, în Sala „Olimpia”, cu Politehnica Timişoara, de la ora 11.00.”