Weekend-ul care a trecut a adus două competiţii pentru judoka de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti: una internaţională – Campionatele Balcanice pentru juniori 4 – „U15” şi alta pe plan naţional, „Cupa Micilor Judoka”, desfăşurată la Bradu (Argeş).

Campionatele Balcanice pentru juniori 4 au avut loc la Skopje (Macedonia de Nord), în perioada 14-16 iunie, cinci sportivi de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti făcând parte din lotul care a reprezentat România la această competiţie. Reprezentanţii clubului nostru au obţinut două medalii – una de aur şi una de bronz -, având următoarele evoluţii:

– Vanessa Tolea a cucerit aurul la categoria „44 kg” după ce a trecut, pe rând, de Amina Meryem Hebib (Bosnia), Antoaneta Borisova (Bulgaria), Ceren Ylmaz (Turcia), în semifinale, şi Bianca Pop (România), în finală;

– Bogdan Petre a obţinut medalia de bronz la „73 kg” după ce a pierdut în primul tur la cel care avea să cucerească aurul, Vidak Maljevic (Bosnia), apoi a trecut, în recalificări, de Arda Ozen (Turcia) şi de Zvezdelin Iliev (Bulgaria), pentru ca, în lupta pentru bronz, să treacă de Himmet Yilmazel (Turcia);

– Alexandra Ciurcă (48 kg) a pierdut în primul tur la Znezhana Gramatikova (Bulgaria) şi, în recalificări, la Galini Sirinidou (Grecia);

– Rareş Costache (42 kg) a fost învins în primul tur de Abdulsamet Cakir (Turcia) şi, în recalificări, de Nikolaus Ginis (Grecia);

– Andrei Tunea (46 kg) a pierdut în primul tur la Enes Uslu (Turcia) şi, în recalificări, la Berisha Muhamed (Muntenegru).

La competiţia din Macedonia de Nord au luat parte 138 de sportivi din zece ţări: Albania, Bulgaria, Bosnia, Cipru, Grecia, Kosovo, Macedonia de Nord, Muntenegru, Turcia şi România.

 

19 medalii obţinute la „Cupa Micilor Judoka”!

Sâmbătă, 15 iunie, sportivi cu vârste cuprinse între 7 şi 11 ani au participat, la Bradu (Argeş), la „Cupa Micilor Judoka”, o competiţie la startul căreia s-au aflat peste 240 de copii de la zece cluburi din ţară. Ei au reuşit să obţină 19 medalii – 6 de aur, 6 de argint şi 7 de bronz -, astfel:

„Copii născuţi 2011-2012:

– locul I – Ilie Popina (26 kg), Lucas Ghighvaria (30 kg) şi Rhya Ghighvaria (26 kg);

– locul al II-lea – Timotei Pistriţu (22 kg);

– locul al III-lea – Fabian Tătaru (22 kg) şi Alexandru Marcu (22 kg);

„Copii născuţi 2009-2010”

– locul I – Luca Nedelcu (55 kg), Maya Ioan (29 kg) şi David Piscociu (42 kg);

– locul al II-lea – Alexandru Adam (30 kg), Teodora Niţoi (26 kg), Alexandru Vasile (38 kg) şi Karina Popescu (32 kg);

– locul al III-lea – Ioana Buliga (48 kg), Cristian Jianu (30 kg), Tiberiu Ivan (30 kg), Iustin Soare (34 kg) şi Antonio Bănică (38 kg);

„Copii născuţi 2007-2008”

– locul al II-lea – Iulian Petre (46 kg).

Sportivii de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti sunt pregătiţi de Gheorghe Savu (coordonator), Mihai Trandafirescu, Doru Munteanu, Cosmin Slăveanu şi Roxana Creţu.

Galerie foto Skopje:

Sursa: comunicat CSM Ploiești

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here