fbpx
vineri, martie 29, 2024
spot_img

O singură victorie pentru George Dumitrescu la Europeanul de box pentru juniori

Selecționat în echipa națională a României pentru Campionatul European pentru juniori la box desfășurat în Ungaria, la Kaposvar, pugilistul ploieștean George Dumitrescu a obținut o singură victorie. Evoluând la categoria 50 de kg, Dumitrescu, asistat la fața locului de antrenorul Adrian Pârlogea, a câştigat primul meci din faza preliminară, în faţa cehului Jiri Janousek, cu 3-0, dar a pierdut, apoi, tot cu decizie 3-0, în faţa bulgarului Vensan Kirkorov, în partida pentru sferturile de finală ale competiţiei. „Putea mai mult, cred eu, iar meciul pierdut a fost la limită. A condus prima repriză, a doua a fost cam la fel şi cred că decizia putea merge în oricare direcţie. Suntem puţin nemulţumiţi din cauza aceasta, pentru că putea merge până la medalii”, a declarat antrenorul Adrian Pîrlogea.