fbpx
marți, aprilie 16, 2024
spot_img

Obişnuiţi cu victoriile. Succese pentru tinerii fotbalişti de la CSM Ploieşti

Echipa de de fotbal juniori B2 a CSM Ploieşti s-a desprins, în weekend, în fruntea clasamentului Seriei a II-a după ce a câştigat fără emoţii, cu 2-0 (2-0), partida susţinută în deplasare, pe terenul formaţiei care ocupa ultima treaptă a podiumului, Tinereţea Izvoarele. Pentru echipa antrenată de Lucian Catinca au marcat Nicolae Bârsan (minutul 26 – şut plasat, de la 20 metri) şi Claudiu Buturugă (minutul 32 – dintr-un penalti obţinut de Claudiu Ghiţă), într-un meci în care băieţii noştri au mai lovit în două rânduri barele porţii adverse, prin Cl. Buturugă (11) şi Cl. Ghiţă (35) şi au avut alte 6-7 ocazii clare de a marca. Lucian Catinca i-a folosit pe: D. Iancu – Ad. Ilie, I. Ion (cpt), A. Iancu, Ed. Voinea – Şt. Ghinea (71 Cr. Catrina), Cl. Buturugă, L. Piscan (51 Al. Popescu), Şt. Anton (41 N. Florea) – N. Bârsan (55 Cr. Scraba), Cl. Ghiţă (64 A. Catrina). În urma acestei victorii, CSM Ploieşti se află pe prima poziţie a Seriei a II-a la nivel de juniori B, cu 40 de puncte în 15 meciuri. Şi celelalte două echipe de juniori ale CSM Ploieşti care au avut programate meciuri în weekend au reuşit să câştige: formaţia de juniori B1, antrenată de Mario Nicolae, s-a impus cu 3-0 în faţa Tricolorului Breaza şi ocupă locul al 2-lea, cu 28 de puncte în 11 etape, în Seria I a juniorilor B, iar echipa de juniori D, antrenată de Mihai Nicolescu, a câştigat cu 4-1 partida susţinută tot pe teren propriu şi tot în compania Tricolorului Breaza.