fbpx
joi, martie 28, 2024
spot_img

Școala Nicolae Titulescu a câștigat Cupa 1 Iunie la minifotbal

Prima ediție a Cupei 1 Iunie la minifotbal organizată de Clubul Sportiv Municipal Ploieşti şi Primăria Municipiului Ploieşti, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Prahova şi societăţile RGL Oil şi Vispesti Glass, a fost o adevărată reușită. Cele șapte formații înscrise la start au oferit 13 meciuri frumoase, încinse, derulate, din fericire, fără incidente, în care am avut parte de goluri multe, unele dintre ele extrem de spectaculoase.

În grupa A, alcătuită din patru formaţii, Şcoala Nr. 1 „Radu Stanian” a câştigat toate cele trei partide din prima fază, inclusiv în faţa echipei celor de la „Titulescu”, pe care avea să o întâlnească şi în finală.

- Reclamă -

În cealaltă grupă, B, Şc. Gimnazială „Henri Mathias Berthelot” nu a avut probleme în a trece de Colegiul Naţional „Mihai Viteazul”, scor 8-0, şi Şc. Nr. 2 „Ienăchiţă Văcărescu”, scor 6-0, şi a fost prima calificată în semifinale. Cealaltă calificată avea să fie echipa de la „Mihai Viteazul”, care a învins-o cu 4-3 pe cea de la „Ienăchiţă Văcărescu”, după un meci spectaculos, cu răsturnări de scor şi un gol decisiv marcat cu 2 minute înainte de final.

În semifinale, Şcoala „Radu Stanian” a trecut previzibil, cu 3-1, de „LMV”, iar cei de la „Nicolae Titulescu” s-au impus meritat, cu 4-2, în faţa formaţiei de la „Berthelot”. Ultimul act al competiţiei a fost extrem de echilibrat, consemnându-se egalitate atât la pauză, 0-0, cât şi la finalul celor 20 de minute de joc, 1-1, în urma golurilor marcate de Cătălin Ursu (minutul 14), pentru „Nicolae Titulescu”, respectiv Andrei Iordache (minutul 18), pentru „Radu Stanian”.

Trofeul s-a decis în urma loviturilor de departajare, acolo unde Andrei Mazilu şi Laurenţiu Ciorobontea au înscris pentru „Nicolae Titulescu”, iar Mădălin Macarie şi David Rudai au ratat pentru „Radu Stanian”. Prin urmare, Şcoala „Nicolae Titulescu” a câştigat prima ediţie a Cupei „1 Iunie” la minifotbal, intrând în posesia unei cupe şi a unui rând de tricouri special inscripţionate pentru competiţie. Toate echipele au primit diplome şi pachete cu dulciuri şi răcoritoare din partea sponsorilor întrecerii, iar formaţiile care au completat podiumul au intrat, şi ele, în posesia unor cupe.

- Reclamă -

Organizatoarele turneului, Primăria Ploieşti şi Clubul Sportiv Municipal Ploieşti, au fost reprezentate de Viceprimarul cu atribuţii de Primar, Cristian Ganea, respectiv de directorul adjunct Marian Stănescu, la festivitatea de premiere care a fost efectuată de foştii jucători ai Petrolului, Gheorghe Mârzea, Florian Nicolae şi Marcel Catinca. Merită menţionat şi aportul celor doi arbitri, Marcel Marin şi Costin Pantilimonescu, precum şi cel al asistentului medical Răduţă Gheoca, de alea cărui intervenţii nu a prea fost nevoie, din fericire.