Toate secțiile ATI din România vor fi verificate și, pentru fiecare, va fi elaborat un plan de conformare dacă este cazul. ​Premierul Ludovic Orban a declarat, luni, că orice lucrare de reparaţie sau de modernizare la secţiile de Terapie intensivă va fi inclusă în acest plan.
“Am discutat despre planul de verificări din secţiile de ATI.
Urmărim, practic, conformitatea cu reglementările, fie că e vorba de Ordinul 1500 sau de alte reglementări referitoare la funcţionarea secţiilor de terapie intensivă. În urma acestor controale, o să existe un plan de conformare care va fi adus la cunoştinţa managerilor spitalelor.
Orice lucrare de reparaţie, de achiziţii, orice modernizare necesară va fi inclusă în acest plan de conformare”, a explicat Orban, citat de Agerpres, după o întâlnire cu reprezentanţii Ministerului Sănătăţii.
El a adăugat că a discutat despre posibilitatea de decontare a acestor cheltuieli din fonduri europene.
“De asemenea, pot să vă spun de pe acum că am discutat posibilitatea de a deconta toate aceste cheltuieli prin cofinanţare europeană nerambursabilă”, a precizat Ludovic Orban.
Măsura vine în contextul incendiului de la Spitalul de Urgență Piatra Neamț, în care au murit 10 pacienți intubați la ATI.
În aceași timp, secțiile de terapie intensivă sunt suprasolicitate. Iată ultimele date ale evoluției pandemiei de coronavirus: 

Până astăzi, 16 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 365.212 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

246.633 de pacienți au fost declarați vindecați.

 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.931 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba7882766,01
2.Arad87272515,68
3.Argeș100411973,68
4.Bacău106761162,54
5.Bihor109512575,77
6.Bistrița-Năsăud4542444,42
7.Botoșani4783732,72
8.Brașov145061226,21
9.Brăila4472632,66
10.Buzău5369632,4
11.Caraș-Severin3784372,91
12.Călărași2966832,63
13.Cluj158481057,37
14.Constanța109713625,2
15.Covasna3289373,36
16.Dâmbovița90761443,43
17.Dolj9859993,94
18.Galați79711112,08
19.Giurgiu2873452,22
20.Gorj3784341,95
21.Harghita4047142,28
22.Hunedoara6624813,18
23.Ialomița3356663,06
24.Iași151971473,14
25.Ilfov105722726,83
26.Maramureș69342583,87
27.Mehedinți3036712,64
28.Mureș92151424,98
29.Neamț80391042,56
30.Olt5661912,11
31.Prahova150262724,33
32.Satu Mare3876434,48
33.Sălaj466265,9
34.Sibiu105802208,83
35.Suceava11382302,16
36.Teleorman4414382,8
37.Timiș151502446,85
38.Tulcea25122732,38
39.Vaslui6373462,06
40.Vâlcea6781623,1
41.Vrancea4495631,81
42.Mun. București509869995,6
43.Cazuri noi nealocate pe județe3924*-930 
 TOTAL365.2124.931 

 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 445 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA18
2ARAD12
3ARGEŞ30
4BACĂU5
5BIHOR23
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI9
8BRĂILA2
9BRAŞOV22
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN8
13CLUJ4
14CONSTANŢA24
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA18
17DOLJ8
18GALAŢI9
19GIURGIU1
20GORJ5
21HARGHITA2
22HUNEDOARA7
23IALOMIŢA2
24IAŞI13
25ILFOV12
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI14
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI73
29MUREŞ15
30NEAMŢ7
31OLT15
32PRAHOVA9
33SĂLAJ 
34SATU MARE 
35SIBIU23
36SUCEAVA9
37TELEORMAN6
38TIMIŞ5
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI12
42VRANCEA2
 TOTAL445

 

Până astăzi, 9.075 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

 

În intervalul 15.11.2020 (10:00) – 16.11.2020 (10:00) au fost raportate 149 de decese (86 bărbați și 63 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

 

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 50 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 51 decese la categoria de peste 80 de ani.

141 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități și pentru 3 pacienți nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.467. Dintre acestea, 1.187 sunt internate la ATI.

 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.702.328 de teste. Dintre acestea, 11.266 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 7.499  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.767 la cerere.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here