Ploieștiul a avut 67 de primari din anul 1831 până în 2016, când Adrian Dobre s-a înscris pe listă ocupând poziția 68. Astăzi vă prezentăm lista cu primarii orașului Ploiești, în ordine cronologică.

Iată mai jos lista cu primarii ploieștiului:

1. Ion Rahtivan > 28 septembrie 183112 noiembrie 1831;

2. Iancu Maican > 12 noiembrie 183115 decembrie 1832;

3. Alecu Ghica > februarie 1833 – decembrie 1833;

4. Iordache Suslănescu > decembrie 18338 octombrie 1837;

5. Gheorghe Boldescu > 8 octombrie 18373 noiembrie 1843;

6. Ion (Enuţă) Baldovin > 3 noiembrie 184328 noiembrie 1853 și 18572 noiembrie 1858;

7. Costache Sisman > Serdarul – 28 noiembrie 18533 martie 1856 și iulie 1857 – octombrie 1857;

8. Nicolache Demetriade > 31 martie 1856 – decembrie 1856;

9. Dimitrie Costiescu (Matache Hagi Costea) > 2 noiembrie 185810 ianuarie 1862;

10. Iancu (Ion ) Marinescu > 10 ianuarie 186211 februarie 1866;

11. C.T. Grigorescu > 4 mai 186606 mai 1869 și iunie 1877 – februarie 1883;

12. Dimitrie Sfetescu > 06 mai 1869 – mai 1870;

13. Matache Nicolau > mai 1870 – mai 1871;

14. Ioan (Jean) Philiu > mai 1871 – martie 1872;

15. Bogdan Petrescu > martie 1872 – august 1874;

16. Dumitru S. Hariton > august 187422 mai 1876;

17. Ion N. (Ioniţă Dinva ) Radovici > 4 iunie 187610 iunie 1877;

18. Radu Stanian > februarie 1883 – iunie 1888 și ianuarie 1890 – noiembrie 1890 și ianuarie 1896 – septembrie 1897;

19. Temelie Dinescu > octombrie 1888 – octombrie 1889;

20. Ghita Ionescu > noiembrie 1890 – ianuarie 1892 și noiembrie 1895 – ianuarie 1896;

21. Dumitru D. Hariton > 5 mai 1892 – august 1894;

22. Constantin Jennescu > ianuarie 1895 – noiembrie 1895;

23. Mitu Stefanescu > aprilie 1897 – aprilie 1898;

24. Alexandru G. Radovici > 12 mai 1898 – mai 1899;

25. Nicolae Rascanu > iunie 1899 – februarie 1901;

26. George G. Ionescu > aprilie 1901 – ianuarie 1905 și martie 1914 – martie 1917;

27. Gheorghe C. Dobrescu > februarie 1905 – aprilie 1907;

28. Radu R. Stanian > iulie 1907 – ianuarie 1911;

29. Scarlet Sc. Orăscu > martie 1911 – martie 1914;

30. Alexandru Misu > martie 1917 – mai 1918;

31. Ion Ionescu Quintus > decembrie 1918 – noiembrie. 1919;

32. Toma T. Socolescu > decembrie 1919 – martie 1920;

33. N.G. Lăzărescu > martie 1920 – aprilie 1921;

34. Gogu Fotescu > 26 ianuarie 192222 septembrie 1922 și 5 decembrie 192510 martie 1926;

35. Ion Georgescu Obrocea > aprilie 1921 – ianuarie 1922 și martie 1926 – martie 1929;

36. Constantin Gh. Brezeanu > 20 martie 1929 – mai 1931 și 8 iunie 1932 – noiembrie 1933;

37. Stefan D. Motoiu > 27 mai 1931 – iunie 1932;

38. Gheorghe Manolescu > noiembrie 1933 – august 1935;

39. Iorgu Predescu > august 19355 iunie 1936;

40. Dr. Ioan Negruzzi > 7 iunie 193612 martie 1937;

41. Dr. Mircea Botez > martie 1939 – septembrie 1940;

42. Gheorghe Văgăunescu > februarie 1941 – decembrie 1941;

43. Dr. George S. Ionescu > ianuarie 1942 – iulie 1943;

44. Col. Dumitru Craiu > ianuarie 1943 – decembrie 1943;

45. Gh. Vlaiculescu > decembrie 1943 – septembrie 1944;

46. Gh. Vidraşcu > 28 noiembrie 194416 ianuarie 1948;

47. P.Panait Patică > 16 ianuarie 1948 – iulie 1949;

48. Gheorghe Stan > iulie 1949 – septembrie 1950;

49. Nicolae Pâtă > octombrie 1950 – aprilie 1952;

50. Vasile Moise > aprilie 1952 – martie 1956;

51. Ion Vidroiu > martie 1956 – iunie 1959;

52. Petre Vâlcu > iulie 1959 – ianuarie 1961;

53. Ion Voicu > februarie 1961 – decembrie 1962;

54. Gheorghe Marussi > ianuarie 1963 – iunie 1966;

55. Gheorghe Dumitrescu > iulie 1966 – februarie 1968;

56. Gheorghe Alecu > februarie 1968 – decembrie 1972;

57. Ion Paraschiv > decembrie 1972 – martie 1982;

58. Mircea Ionescu > martie 1982 – martie 1986;

59. Alexandru Apostol > martie 198622 decembrie 1989;

60. Romeo Hanganu > august 199023 februarie 1992;

61. Victor Săvulescu > mai 1992 – iunie 1996;

62. Horia Victor Toma > 16 iunie 1996 – iunie 2000;

63. Emil Calotă > 23 iunie 2000 – iunie 2008;

64. Volosevici Andrei Liviu > iunie 2008 – iunie 2012;

65. Iulian Badescu > iunie 2012 – martie 2015;

66. Iulian Liviu Teodorescu [viceprimar cu atribuții de primar martie] > 2015 – decembrie 2015;

67. Ganea Cristian Mihai [viceprimar cu atribuții de primar decembrie] > 2015 – iunie 2016;

68. Adrian Florin Dobre > iunie 2016.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here