Sâmbătă şi duminică, atleţii de la CSŞ-CSM Ploieşti au participat la „Cupa Bistriţei”, competiţie găzduită de oraşul Bacău şi la care au fost prezenţi peste 300 de sportivi din toată ţara.

A fost un concurs de excepţie pentru sportivii clubului nostru, care au reuşit, prin ştafeta de 4×400 metri băieţi, să doboare recordul naţional la nivel de juniori 2, care rezista de 22 de ani! În componenţa Andrei Năstăsache, Radu Ciocănescu, David Năstase, Mihai Pîslaru, atleţii pregătiţi de Maria şi Florin Andrei au cucerit medaliile de aur cu timpul de 3.30.56 minute, performanţă impresionantă în condiţiile în care vechiul record era de 3.32.81 minute!

Şi ceilalţi alteţi de la CSŞ-CSM Ploieşti au avut evoluţii notabile, ei obţinând următoarele rezultate:

Juniori 3

Florin Nica – 2 medalii de aur la lungime, cu 5.15 m, respectiv 200 metri, cu 25.58 secunde;

Raluca Baicu – o medalie de aur la 400 metri – 64.09 secunde şi o medalie de bronz la 200 metri – 28.38 secunde;

Sorin Costache – medalie de argint la 200 metri – 27.07 secunde;

Ştafeta 4×200 metri băieţi (Andrei Florea, Sorin Costache, Dragoş Cozea, Florin Nica) – medalie de aur – 1.47.60 minute;

Ştafeta 4×200 metri fete (Dariana Mototolea, Andrada Dumitru, Sînziana Neacşu, Raluca Baicu) – medalie de bronz – 1.57.39 minute;

Categoria seniori, tineret, juniori 1, juniori 2 (un singur clasament)

Mihai Pîslaru – medalie de argint la 400 metri – 51.00 secunde;

Ştafeta 4×400 metri fete (Dariana Mototolea, Sînziana Neacşu, Raluca Baicu, Andreea Neagu) – medalie de aur – 4.22.57 minute;

Ştafeta 4×200 metri băieţi (Radu Ciocănescu, David Năstase, Alexandru Săceanu, Andrei Năstăsache) – medalie de argint – 1.37.01 minute).

Rezultate remarcabile au obţinut şi sportivii pregătiţi de  antrenorul coordonator al CSM Ploieşti, Augustin Iancu, care a avut două rezultate excelente prin Gabriel Bitan – medalie de aur la lungime, cu 7.02 m, şi Alexandru Burcea – medalie de bronz la 200 m, cu 23.73 secunde.

În imediata apropiere a podiumului s-au mai aflat  Florin Nica – locul 4 la 60 m, Alexandru Burcea – locul 4 la 400 m, Dragoş Cozea – locul 4 la 200 m, Sînziana Neacşu – locul 4 la 400 m, Nicoleta Neagu – locul 4 la 800 m, Andrei Florea – locul 5 la 200 m, Andreea Neagu – locul 6 la 400 m, Andrei Năstăsache şi David Năstase – locul  6 la 400 m, Alexandru Săceanu – locul 6 la 200 m, Dariana Mototolea – locul 7 la 400 m .

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here