fbpx
miercuri, mai 15, 2024
spot_img

Petrolul s-a impus cu scorul de 2-1 în partida cu UTA Arad și rămâne în zona de playoff, cu 26 de puncte.

Cu jocul nostru tradițional, cu finalul tradițional (cu emoții, adică – n.r.), am reușit să mai câștigăm trei puncte„, avea să spună antrenorul Nae Constantin, la finalul victoriei cu UTA, una care ține Petrolul pe ruta de playoff, dar care, în primul rând, contează enorm în planul realist al lupilor, acela de menținere în prima ligă.

Nae Constantin rămâne ușor deranjat de comentariile vizavi de jocul structurat mai mult pe partea defensivă, însă adevărul este că tehnicianul Petrolului a găsit metoda optimă pentru resursele pe care le are la dispoziție.

- Reclamă -

Echipa ploieșteană produce puncte, iar sâmbătă, în fața celor de UTA, a produs și destule ocazii.

Jair, Seto și Irobiso au avut, fiecare, deschiderea scorului la picioare, în prima repriză. Golul a venit repede după pauză, după un penalty acordat cu VAR, la un henț, penalty transformat perfect de Jair (52).

Lupii au înscris din nou, prin Irobiso (70), iar finalul meciului a fost „tradițional”, cum a spus antrenorul Nae Constantin.

- Reclamă -

UTA s-a apropiat la un gol, după reușita norocoasă a lui Otele (67), iar în prelungiri Irobiso a luat direct roșu, pentru lovirea intenționată a adversarului, decizie luată de arbitru tot cu ajutorul VAR.

S-a terminat 2-1, cu trei puncte mari pentru Petrolul și o pedeapsă în familie pentru Irobiso: „Nu cred că va fi sancționat. La noi sunt și așa bani puțini. Trebuie să învețe din asta. O să îl mustrăm puțin, îl punem să dea o bere și o pizza la băieți”, a spus Nae Constatin, la Digi, după meci.