Echipa de handbal masculin a CSM Ploiești, a pierdut în fața Stelei Bucureşti

Echipa de handbal masculin a Clubului Sportiv Municipal Ploiești (CSM) a pierdut aseară, la Chiajna, în etapa a XVI-a, intermediară a Ligii Naționale, în fața Stelei București.

Iată comunicatul CSM:

„Diferenţă de experienţă: Steaua Bucureşti – CSM Ploieşti 34-30 (17-16)!

Etapa a XVI-a, intermediară, a Ligii Naţionale de handbal masculin nu a adus revirimentul aşteptat din partea elevilor lui Dragoş Dobrescu, care au pierdut, în această seară, la Chiajna, în faţa Stelei Bucureşti şi s-au blocat pe poziţia a 12-a a clasamentului, de unde le va fi destul de greu să mai evadeze. Adversarii s-au impus cu 34-30 (17-16), la capătul unui joc în care diferenţa s-a făcut în ultimele 10-12 minute, după ce băieţii noştri reuşiseră să conducă bună parte din timp, lăsând, la un moment dat, impresia că pot produce surpriza.

Meciul a fost extrem de echilibrat în primul sfert de oră, în care niciuna dintre echipe nu a reuşit să se desprindă la două goluri, fiecare formaţie alternând la conducere până la 8-8. Trei goluri consecutive ale CSM-ului au rupt pentru prima dată ritmul monoton al jocului, forţându-l pe Ovidiu Mihăilă să solicite time-out la 8-11 (minutul 18), după două reuşite pe contraatac ale lui Dragnea. Ecartul s-a menţinut până la 10-13, după care a venit o serie de trei reuşite ale bucureştenilor în urma cărora s-a restabilit egalitatea, revenindu-se la ritmul din debut, cu goluri alternative în cele două porţi. Steaua a intrat la cabine în avantaj, 17-16, graţie unui gol marcat de Ionuţ Georgescu cu câteva secunde înainte de finalul primei părţi, uşor nedrept faţă de cum s-a jucat timp de 30 de minute.

Debutul reprizei secunde le-a aparţinut gazdelor, care s-au desprins la 20-17, însă Dediu a reuşit trei goluri prin care şi-a ţinut echipa în meci. De la 21-19 (minutul 38), CSM-ul a avut o serie de patru reuşite consecutive, „vinovat” fiind şi Răzvan Szopka, apărut între buturi cu trei intervenţii salvatoare la rând, şi, la 21-23, cuplul Mihăilă-Laufceac încheiase deja rotaţia celor trei portari din lot. Cu 17 minute înainte de final, s-a ajuns la 22-24, iar în poarta gazdelor a revenit Maskevich, mutare ce avea să conteze în derularea ulterioară a ostilităţilor. În timp ce Steaua a găsit mai uşor drumul spre gol, jocul cu pivotul Irimescu fiind extrem de eficient până la final, ploieştenii au intrat în pană de idei şi, când au trecut de defensiva adversă, au avut probleme în a-l învinge pe portarul bucureştenilor. Cian, Szoke şi Florea au întors scorul în favoarea echipei lor, 25-24 (46), şi au impus time-out-ul cerut de Dragoş Dobrescu, care a fost urmat de un gol egalizator marcat de Dragnea. Florea a făcut 26-25, apoi Turcu a ratat singurul „7 metri” din meci, irosind şansa de a restabili echilibrul. Maskevich a mai apărat o dată, în faţa lui Dragnea, la 27-25, şi Steaua s-a dus spre victorie, crescându-şi avantajul întâi la 3, apoi la 4 goluri: 30-26 (minutul 54). În ultimele cinci minute, băieţii noştri n-au reuşit să reducă diferenţa decât la minim trei goluri, aşa că punctele au intrat în contul bucureştenilor, care au dovedit un plus de experienţă în momentele importante ale jocului şi s-au impus cu 34-30.

A fost, una peste alta, o nouă înfrângere suferită după un meci în care în trei sferturi din timp s-a jucat de la egal la egal cu adversarul, partea bună fiind că, în condiţiile în care CSM Ploieşti va juca, aproape sigur, în play-out, iar Steaua are şanse mari la play-off, punctele pierdute astăzi nu vor mai conta în partea a doua a sezonului. Mult mai importantă ar putea fi, în schimb, partida de duminică, atunci când în Sala „Olimpia” va veni Politehnica Timişoara, formaţie cu care e posibil să jucăm şi în play-out, punctele din sezonul regulat urmând, atunci, să conteze. Confruntarea contând pentru etapa a XVII-a, ultima din acest an în Liga Naţională, va începe la ora 18.30.

Steaua Bucureşti – CSM Ploieşti 34-30 (17-16)

Sala: Chiajna. Spectatori: 300.

Steaua: Maskevich – Georgescu (4 goluri, 1 din „7 metri”), Stetsyura (2), Johansson (3), Grasu (4), Ouksir (1), Florea (8, 4 din „7 metri”). Au mai jucat: Dragomir, Petrilă – Szoke (3), Irimescu (6), Cian (3). Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

CSM Ploieşti: Antonaru – Tărîţă (4 goluri), Dragnea (3), Turcu (7, 3 din „7 metri”), R. Farcaş (4), Dediu (8), Stăncioiu (1). Au mai jucat: Szopka, D. Rotaru – Zamfir, Capotă (2), Al. Florea (1), Mihoci. Antrenor: Dragoş Dobrescu.

Arbitri: Gal Laszlo (Harghita) şi Silviu Savu (Argeş).

Observator FRH: Adrian Lupşa (Caraş Severin).

Statisticile partidei

Lovituri „7 metri”: 5/0 ratate – 4/1 ratată (Turcu).

Eliminări „2 minute”: 5 (Florea, Ouksir – 2, Johansson, Georgescu) – 2 (Tărîţă, Zamfir).”