fbpx
vineri, aprilie 26, 2024
spot_img

Handbaliștii de la CSM Ploiești s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României

Handbaliştii de la CSM Ploieşti au încheiat anul cu o victorie ce le-a adus calificarea în sferturile de finală ale Cupei României, şansa de a întâlni ultima clasată în Liga Naţională, şi pe teren propriu, fiind speculată de elevii lui Ion Nicolae şi Dragoş Dobrescu.

A fost 33-31 (17-13) pentru băieţii noştri în disputa cu Danubius Galaţi, la capătul unei confruntări căreia ploieştenii parcă au ţinut neapărat să-i ofere un final mai palpitant, după ce mai bine de jumătate din meci conduseseră clar ostilităţile.

Echilibrul s-a menţinut până în minutul 21, în care s-a intrat cu echipele la egalitate, 12-12, cele 9 minute care au urmat până la pauză aducând desprinderea gazdelor. Un parţial de 5-1 a făcut ca tabela să indice 17-13 la pauză şi să lămurească, în bună măsură, soarta calificării, arbitrajul confuz al brigăzii bucureştene reuşind să-i enerveze în special pe oaspeţi, care şi-au cam pierdut capul în câteva momente şi au plătit cu o eliminare pentru proteste, la Ciobanu, şi un „roşu” direct văzut de Grigore pentru o „cravată” aplicată lui Dragnea.

Debutul reprizei secunde părea să certifice accederea CSM-ului în sferturile de finală, alte cinci goluri ploieştene ducând scorul la 22-13 şi obligându-l pe antrenorul Florin Andronic să solicite time-out. Nouă goluri a fost diferenţa maximă consemnată în meci, inclusiv la 23-14, pentru că a urmat o revenire neaşteptată a gălăţenilor, facilitată şi de relaxarea manifestată de băieţii noştri în ambele faze ale jocului, iar scorul s-a strâns incredibil la un moment dat. Danubius a venit la 24-20, forţându-l pe Dragoş Dobrescu să ceară, la rându-i timeout, dar, când se părea să lucrurile s-au reglat, tabela indicând 30-24  (minutul 53), a venit o nouă cădere ploieşteană. A fost 30-27 (56), apoi 32-28 (58) şi, după alte 90 de secunde, 32-31, în urma contraatacurilor lui Ciobanu, Niţu şi Şahîn, născute din apărarea avansată şi agresivă comandată de Andronic. Cu 42 de secunde rămase din meci, antrenorul principal al CSM-ului a pus din nou cartonul de time-out pe masa oficială, i-a reintrodus în teren pe titulari şi, cu 6 secunde înainte de final, Dragnea a marcat golul de 33-31, evitând riscul de a se ajunge la loviturile de departajare şi consfinţind, astfel, calificarea echipei noastre în sferturile de finală ale Cupei României. Fază a competiţiei care se va desfăşura pe 31 ianuarie 2016 şi a cărei tragere la sorţi urmează să fie efectuată după stabilirea celor opt calificate, mâine şi poimâine fiind programate alte 5 partide din „optimi”.

În ceea ce-i priveşte pe jucătorii CSM-ului, aceştia vor intra, de mâine, într-o binemeritată vacanţă, reunirea lotului fiind programată pentru data de 4 ianuarie 2016.

CSM Ploieşti – CSU Danubius Galaţi 33-31 (17-13)

Sala: „Olimpia”, Ploieşti. Spectatori: 400.

CSM Ploieşti: Antonaru – Botezatu (1 gol), Dragnea (5), Capotă (4), R. Farcaş (5, 1 din „7 metri”), Dediu (5, 1 din „7 metri”), Stăncioiu (2). Au mai jucat: Rotaru, Szopka – Al. Farcaş, Tărîţă (4 goluri), Turcu (2, 2 din „7 metri”), Zamfir (2), Mihoci (2), Hoinaru (1). Director tehnic: Ion Nicolae. Antrenor principal: Dragoş Dobrescu.

CSU Danubius: Fuică – Niţu (4 goluri), Grigore (2), Dospinescu (4), Mîrşiu (3), Ciobanu (5), Udriştoiu (4). Au mai evoluat: Drînceanu – Frangulea, Şt. Ionel, Burlacu, Poteră (2), Ad. Cristescu (4, 3 din „7 metri”), Şahîn (3). Antrenor: Florin Andronic.

Arbitri: Mihai Pârvu şi Alin Stamatoiu (ambii din Bucureşti).

Observator FRH: Vlad Ionescu (Bucureşti).

Statisticile partidei

Lovituri „7 metri”: 6/2 ratate (Dediu, Turcu) – 3/0 ratate.

Eliminări „2 minute”: 4 (R. Farcaş, Capotă, Mihoci, Dragnea) – 8 (Udriştoiu, Dospinescu, Burlacu – 2, Grigore, Ciobanu, Ad. Cristescu – 2).

Cartonaş roşu: Grigore (29).