Paznicul unei școli din centrul Ploieștiului a fost prins de polițiști băut în timpul serviciului. Potrivit unor surse, este vorba despre un agent de pază al Colegiului Economic Virgil Madgearu din Ploiești. Bărbatul avea o alcoolemie de 1,49 mg/l alcool pur în aerul expirat.

“Polițiștii Secției nr.1 de poliție Ploiești din cadrul Poliției Municipiului Ploiești au acționat în intervalele orare 10.00-12.00, în zona de centru a municipiului, în zona unităților de învățământ.

Astfel, au fost legitimate 18 persoane și verificate 10 unități de învățământ.

În cadrul acțiunii au fost aplicate trei sancțiuni contravenționale, în valoare 500 de lei.

Totodată, la una din școlile verificate, un agent de pază a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 1,49 mg/l alcool pur în aerul expirat. Bărbatul în cauză a fost sancționat conform prevederilor Legii 333/2003.”, a transmis Poliția Prahova într-un comunicat de presă.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here