fbpx
joi, mai 2, 2024
spot_img

Petrolul a spart gheața la timp și a bifat prima victorie din actualul sezon tocmai în fața campioanei Farul Constanța.

Evoluția din partida de duminică încheiată cu golul victoriei marcat în prelungiri arată că lupii au depășit „momentul Voluntari”. Un moment delicat pe care, de data asta, conducerea clubului l-a gestionat așa cum trebuie.

Rebeliunea lui Budescu rezolvată rapid și fără scandal a trimis un semnal puternic, atât în vestiar, cât și în tribune, lăsându-l pe antrenorul Florin Pârvu să pregătească în condiții optime meciul contra campioanei și să-l și câștige, repunând pe șine echipa galben-albastră chiar înainte de Primvs Derby, cu Rapid.

- Reclamă -

În fața Regelui, Florin Pârvu a pus în practică un plan de excepție, iar Petrolul a profitat de alegerile lui Hagi în ceea ce privește formula de start influențată, evident, de parcursul din Europa.

Un pic mai retrași ca de obicei, jucătorii de bandă Grozav și Musi au contribuit din plin la anihilarea unuia dintre punctele forte ale Farului, jocul pe flancuri. Vînă și mai ales Sali au fost blocați, la fel și atacantul central Rivaldinho.

În timp ce benzile campioanei au mers în gol, ale Petrolului au făcut diferența. Musi, de departe cel bun „under” din lotul ploieștenilor, a contribuit decisiv la golul marcat de Jair, în minutul 48.

- Reclamă -

Apoi Grozav a dus scorul la 2-0, cu acel șut spectaculos, de la aproape 30 de metri, în minutul 69.

Schimbările operate de Hagi au reaprins Farul, pe arena Ilie Oană. Mateus a înscris pentru 2-1 de lângă Papp (altfel cu o evoluție foarte bună duminică) și cu concursul lui Zima, care nu s-a poziționat prea bine și a reacționat târziu.

La fel de ușor a venit și golul al doilea al oaspeților, tot după o fază lucrată de elevii lui Hagi în flancul drept al Petrolului finalizată, de această dată, cu șansă, de Carnat.

Spre deosebire de jocurile precedente, Petrolul a reușit să câștige, până la urmă. Introdus în locul lui Petrovic, Irobiso a apărut excelent la „scurt” și a trimis în plasă centrarea puternică, pe jos, dată de Țicu.

- Reclamă -

Iar explozia de bucurie pe banca Petrolului n-a fost doar consecința unei victorii in-extremis în fața campioanei, ci și a descătușării după depășirea momentului delicat generat de înfrângerea cu Voluntari.

FC Petrolul Ploiești – Farul Constanța 3-2 (0-0)

Marcatori: Jair (48), Grozav (69), Irobiso (90+4)/Mateus (73), Carnat (90).

FC Petrolul: Zima – Doua (88 Dumitriu), Papp, Meijers, Țicu – Hanca (79 Purtic), Seto – Musi (85 Constantinescu), Jair, Grozav (85 Pedro Almeida) – Petrovic (79 Irobiso). Antrenor: Florin Pîrvu.

Farul: Buzbuchi – Sîrbu (79 Dussaut), Larie (cpt), Boli, Kiki – Artean, Nedelcu (79 Băluță), Grameni (64 Carnat) – Vînă, Rivaldinho (79 Andronache), Sali (64 Mateus). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonașe galbene: Grozav (57), Jair (63), Țicu (74), Doua (90+5), Hanca (90+5), Petrovic (90+8).

Au arbitrat: George Cătălin Găman – Ciprian Danșa și Stelian Slabu.

Rezervă: Cristian Moldoveanu.

Arbitru VAR: Sebastian Colțescu.

Arbitru AVAR: Bogdan Gheorghe.

Observatori: Bogdan Buhuș (pentru organizare) și Liviu Ciobotariu (pentru arbitraj).