fbpx
joi, mai 2, 2024
spot_img

Un nou punct în clasament pentru echipa de handbal masculin a CSM Ploiești

Handbaliștii de la Clubul Sportiv Municipal (CSM) Ploiești au câștigat aseară un nou punct în clasament după remiza cu Politehnica Timișoara.

Iată comunicatul CSM:

„După şase înfrângeri consecutive, handbaliştii de la CSM Ploieşti au reuşit, în această seară, să-şi adauge un nou punct în clasament, după remiza, 25-25 (13-11), cu Politehnica Timişoara. Un rezultat pe care nici nu ştii dacă trebuie să-l treci la „plusuri” sau la „minusuri”, în condiţiile în care, în minutul 48, băieţii noştri au condus cu 23-20, dar egalul s-a consemnat doar după ce Răzvan Farcaş a transformat un „7 metri” în ultima secundă a meciului.

Primele 20 de minute au stat sub semnul echilibrului total, niciuna dintre formaţii nereuşind să se desprindă pe tabelă. Au alternat la conducere până la 8-7 pentru CSM, moment în care au urmat trei goluri ploieştene şi, la 11-7, Pero Milosevic începea să caute soluţiile salvatoare. L-a scos pe Daskaloski – spectator, până atunci, la şuturile gazdelor – şi l-a trimis în poartă pe Vîlceanu, care s-a dovedit a fi ceva mai inspirat. Timofte şi Chikovani au făcut 11-9, Stăncioiu a înscris după o aeriană superbă cu Turcu pentru 13-10, dar la pauză au fost doar două goluri între cele două formaţii, Timişoara reducând ecartul chiar dacă l-a avut pe Păiuş eliminat: 13-11.

După reluare, jocul a rămas la fel de încrâncenat, respectând coordonatele ultimelor minute ale primei părţi: CSM-ul a stat permanent în faţă, iar bănăţenii au alergat după adversari pentru a rămâne în meci. A fost 16-14, apoi 16-16, ploieştenii s-au desprins din nou, 18-16 (minutul 37), dar au ratat un moment extrem de important al jocului – o superioritate de trei oameni pe care au avut-o timp de un minut, atunci când Halcă, Fenici şi Grigoraş, ultimul după o penalizare dictată de fapt antrenorului Pero Milosevic, au fost eliminaţi. S-a făcut doar 19-17 după acest interval, dar, chiar şi aşa, elevii lui Dragoş Dobrescu au rămas în control, punctând apoi pentru 20-17, pe contraatac, prin Răzvan Farcaş. Ecartul de trei goluri s-a menţinut până în minutul 48, când CSM-ul a avut 23-20, însă finalul avea să fie nerecomandat cardiacilor. Chikovani şi Turcu au ratat câte o lovitură de la „7 metri”, apoi oaspeţii au profitat de eliminarea lui R. Farcaş şi au venit la 23-22, dar Dediu a făcut imediat 24-22 (minutul 56). Lasica şi Timofte au înscris pentru a restabili egalitatea, Dragoş Dobrescu a cerut time-out, dar pe atacul următor şutul lui Dediu, pe ameninţare de joc pasiv, a fost parat de Daskaloski. Cu 34 de secunde înainte de final, Pero Milosevic a cerut şi el time-out pentru a pregăti atacul ce putea aduce victoria echipei sale, iar Fenici, cu singurul lui gol din meci, venit însă după un elan de… 5 paşi, a făcut ca tabela să arate 24-25. Politehnica revenea la conducere după 44 de minute, ultima dată când a fost în avantaj fiind în minutul 16, la 6-7!

Mai erau 17 secunde de joc, iar ploieştenii au repus rapid, jocul fiind întrerupt de un fault dur al lui Halcă, pentru care interul dreapta bănăţean a văzut direct cartonaşul roşu. 4 secunde de joc, cu dublă superioritate a CSM-ului, Tărîţă intrând ca al 7-lea jucător de câmp, în locul portarului Antonaru! Capotă a executat inteligent lovitura de la „9 metri” pasându-i direct lui Tărîţă, care a tras în Daskaloski, dar a fost faultat în mod clar de Chikovani, aflat în semicerc, aşa că arbitrii au dictat „7 metri” şi i-au arătat cartonaşul roşu şi jucătorului georgian. Răzvan Farcaş a avut sânge rece şi şi-a păstrat procentajul perfect la loviturile de pedeapsă, înscriind fără emoţii pentru un 25-25 final ce a pus capăt seriei negre de şase meciuri a băieţilor noştri. Ar fi fost nedrept să se piardă un meci în care echipa a jucat bine, a condus în marea majoritate a timpului, „de vină” fiind şi Cristi Antonaru, care a avut 15 intervenţii salvatoare, şi a arătat din nou, ca şi în disputele cu Dunărea Călăraşi sau HC Vaslui, că poate juca de la egal la egal cu echipele de mijlocul clasamentului din Liga Naţională.

Campionatul se întrerupe până pe 4 februarie, dar CSM Ploieşti mai are de disputat un meci oficial în acest an, tot în Sala „Olimpia”, miercuri, de la ora 17.00, în Cupa României, cu Danubius Galaţi.

CSM Ploieşti – Politehnica Timişoara 25-25 (13-11)

Sala: „Olimpia”, Ploieşti. Spectatori: 400.

CSM Ploieşti: Antonaru (15 intervenţii) – Tărîţă (2 goluri), Dragnea (4), Turcu (5), R. Farcaş (9, 6 din „7 metri”), Dediu (3), Stăncioiu (1). Au mai jucat: Szopka – Capotă, Botezatu (1). Director tehnic: Ion Nicolae. Antrenor principal: Dragoş Dobrescu.

Politehnica: Daskaloski – Lasica (4 goluri), Halcă (1), Pejovic (2), Fenici (1), Chikovani (7, 1 din „7 metri”), Timofte (4, 1 din „7 metri”). Au mai evoluat: Vîlceanu – Grigoraş (5), Leordean, L. Ştefan (1), Păiuş. Antrenor: Pero Milosevic.

Arbitri: Adrian Georgescu şi Mihai Moldoveanu (ambii din Constanţa).

Observator FRH: Zamfir Mesaros (Maramureş).

Statisticile partidei

Lovituri „7 metri”: 7/1 ratată (Turcu) – 3/1 ratată (Chikovani).

Eliminări „2 minute”: 6 (Stăncioiu – 2, Dragnea – 2, Turcu, R. Farcaş) – 6 (Pejovic, Păiuş, Halcă – 2, Grigoraş, Fenici).

Cartonaşe roşii: Halcă (60), Chikovani (60).”