fbpx
luni, mai 13, 2024
spot_img

Cum a pierdut Petrolul cu FC Voluntari. Antrenorul, luat la țintă de Budescu și de suporteri

Antrenorul Florin Pârvu se confruntă cu provocări neașteptate, chiar în debutul campionatului. Provocări interne, pe care s-ar putea să nu aibă timp să le gestioneze.

Atacul lui Budescu la adresa antrenorului, după joc, faptul că trei sferturi din stadion i-au cerut demisia, dar și unele decizii tactice neinspirate ale tehnicianului au dus la o criză prematură care va trebui rezolvată rapid într-un fel sau altul. Înaintea unor meciuri de foc: duminică, cu Farul, apoi, în Giulești, cu Rapid.

A pierdut Pârvu vestiarul?

Cel mai important reper al situației tensionate îl reprezintă atitudinea lui Constantin Budescu. Scos în minutul 62, „magicianul” a plecat supărat la vestiare după ce a dat mâna cu Pârvu, iar după joc a scos din joben o declarație cu care l-a luat la țintă pe propriul antrenor:

M-am dus la vestiare și m-am schimbat, pentru că era foarte cald, am transpirat și cam atât. Eram și supărat, m-a scos după 10 minute, dar e decizia lor, nu a mea.

- Reclamă -

Eu am venit aici să ajut, dacă încurc o să-mi văd de treaba mea. Ba sunt schimbat, ba nu joc. Eu am venit acasă, am vrut să ajut această echipă. Dacă nu se poate, probabil o să găsim altă cale. N-am bagaje, nu trebuie să mă ajute nimeni, am încercat să facem lucruri bune.

În repriza a doua, s-au făcut câteva schimbări și practic jocul nostru s-a cam dus. E și asta o variantă (n.r. plecarea), pentru că mie îmi place să joc fotbal și să stau unde oamenii sunt alături de mine, unde vor să mă ajute, nu unde sunt prima schimbare.

Dacă nu ajut această echipă, probabil o să-mi văd de drumul meu. E începutul campionatului, n-am văzut probleme fizice la nimeni, de-abia începusem repriza a doua și încercam să atacăm.

- Reclamă -

Ce a făcut Budescu în primele trei etape:

*Cu U Cluj, a intrat în minutul 31, în locul lui Jefferson. A ratat un penalty, după ce a trimis slab, la scorul de 1-1. A fost și scorul final.

*A fost titular la Botoșani și a dat pasa decisivă la golul marcat de Grozav. A fost schimbat în minutul 73 cu Meijers. Meciul s-a terminat 1-1, după ce Petrolul a avut un gol anulat cu VAR și un penalty ratat de Grozav.

*Cu FC Voluntari, Budescu a fost din nou titular. A fost autorul pasei care a dus la cea mai mare ratare a ploieștenilor, când Țicu a dat pe lângă minge în mijlocul careului.

- Reclamă -

Budescu nu este la prima abatere și nici nu este primul jucător care contestă, prin declarații sau prin gesturi, deciziile lui Florin Pârvu.

Adus cu mari speranțe la Petrolul, brazilianul Jefferson a avut două astfel de episoade. Pe finalul sezonul trecut, s-a răstit la Pârvu, după ce antrenorul îi reproșase că a pierdut o minge. În prima etapă a actualului sezon, „Jeff” a fost ținut pe teren doar 31 de minute, după o evoluție modestă. A plecat nervos direct la vestiar și, în următoarele două meciuri n-a fost folosit deloc. Oficial, brazilianul este accidentat.

Jeffreson – fotbalist pentru care chiar Pârvu a insistat – nu s-a integrat deloc, deși are o carte de vizită importantă.

Pârvu a pierdut suporterii. Sau cea mai mare parte dintre ei

Un alt reper foarte important este atitudinea suporterilor. Fanii petroliști și-au pierdut brusc răbdarea și i-au cerut demisia lui Pîrvu. Tonul a fost de la Tribuna 0, scandarea fiind preluată imediat de ultrașii de la Peluza Ilie Oană și de suporterii de la Tribuna a II-a.

”E un subiect delicat. Trebuie să știi să gestionezi relația cu jucătorii cu experiență.

E un jucător care poate să facă diferența. Sunt două lucruri, relația cu Budescu, pe care poți s-o rezolvi, și cea cu fanii, acolo e problema, subiectul sensibil”, a comentat, după meci, fostul internațional Ilie Dumitrescu, la Digi Sport Special.

Foarte interesant, ultrașii din Peluza Latină au scandat exact invers la finalul partidei. I-au strigat numele tehnicianului și l-au aplaudat.

Răbdarea, pasăre rară. A împușcat-o Pârvu din greșeală?

Chiar la conferința de presă de după meci, antrenorul Florin Pârvu a lăsat cumva impresia că înfrângerea ar putea duce la demisia/demiterea sa. „Vedem ce se va întâmpla, nu pot să spun acum, la cald. Sunt convins că nu voi avea parte de răbdare”, a spus el.

Pe lângă atitudinea unor jucători importanți și lipsa de formă a altora, antrenorul petrolist a luat, de la începutul campionatului – și în special la meciul cu FC Voluntari – unele decizii care n-au produs efectele așteptate.

*Garutti, în centrul apărării

Odată cu prima etapă, Petrolul a trecut la sistemul cu patru fundași. Meijers, care a avut o evoluție apreciată sezonul trecut, a ieșit din schemă, Pârvu preferându-l pe Garutti, în centru, lângă Papp.

- Ziarul INCOMOD

Fundașul central brazilian adus de Mioveni – echipă retrogradată cu brio sezonul trecut – nu pare că se ridică la nivelul echipei. Are probleme în duelurile unu la unu, dar și de poziționare. Cu Voluntari, a intervenit hazardat în minutul 75, la marginea careului, și a încasat al doilea cartonaș galben.

În plus, nici Papp, lângă Garutti, nu mai este cel din sezonul trecut.

*Petrovic, inutil

Adus tot în această vară, atacantul Zoran Petrovic nu s-a integrat și, cel puțin la acest moment, nu reprezintă o variantă viabilă la Irobiso. Acesta din urmă nu a jucat în primele două etape din cauza suspendării, iar cu Voluntari a fost rezervă, intrând în minutul 62, în locul lui Budescu.

*Titularul Petrolului, în poarta Voluntariului

Pierderea lui Vâlceanu nu-i poate fi imputată antrenorului Florin Pârvu și nici conducerii, din moment ce a fost obligat de FC Voluntari să se întoarcă. Nici titularizarea lui Lukas Zima. Portarul adus în locul lui Vâlceanu a contribuit însă enorm la înfrângerea de luni. A degajat greșit direct la Nemec, iar vârful ilfovenilor a înscris pentru 0-2.

*Mutări neinspirate

Vorbind strict de meciul cu FC Voluntari, Florin Pârvu a luat câteva decizii tactice care nu s-au dovedit utile.

Cea care a sărit cel mai tare în ochi a fost introducerea lui Dumitriu pe postul de fundaș dreapta și urcarea lui Seniko Doua. Mutarea a fost făcută, cel mai probabil, pe fondul deficienției arătate de ivorian pe faza de apărare.

Numai că Dumitriu nu s-a adaptat deloc în noua postură, iar Doua a fost inexistent ca extremă dreapta.

Pe bancă, rămăsese Hanca, fotbalist care a jucat, de-a lungul carierei, pe ambele posturi.

A fost introdus și el, în minutul 70, dar ca mijlocaș ofensiv, în spatele vârfului.

Cert este că înfrângerea cu FC Voluntari a provocat supărare mare la Petrolul, în rândul conducerii, a staff-ului tehnic și în rândul suporterilor, deopotrivă.

Rămâne de văzut cum va fi gestionată această situație complicată născută brusc dintr-o înfrângere în etapa a treia a campionatului.

FC Petrolul – FC Voluntari 0-2 (0-0)

Marcatori: Boboc (77), Nemec (78).

FC Petrolul: Zima – Doua (76 Meijers), Papp, Garutti, Țicu (cpt) – Musi (62 Rădulescu), Seto, Jair, Grozav (70 Hanca) – Budescu (62 Irobiso) – Petrovic (46 Dumitriu). Antrenor: Florin Pîrvu.

FC Voluntari: Vâlceanu – Ricardinho, Matricardi, Armaș (cpt) – Boboc, Rață, Crepulja (89 Cocian), D. Andrei, Aliji – Nemec (83 Florea), Merloi (78 M. Lopes). Antrenor: Marin Dună.

Cartonașe galbene: Țicu (25), Garutti (35, 75), Irobiso (65), Dumitriu (81)/Merloi (44).

Cartonaș roșu: Garutti (75).

Au arbitrat: Bogdan Dumitrache – Valentin Avram și Alexandru Cerei.

Arbitru de rezervă: Cătălin Găman.

Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan.

Arbitru AVAR: Petruța Iugulescu.

Observatori: Marin Barbu (pentru organizare) și Marcel Savaniu (pentru arbitraj).