fbpx
joi, aprilie 25, 2024
spot_img

Fetele au transformat Rapidul în victimă perfectă

După 64-42 în partida tur, baschetbalistele de la CSM Ploieşti au păstrat aceeaşi reţetă ofensivă şi pentru meciul din „Olimpia”, împotriva formaţiei secunde a prim-divizionarei Rapid Bucureşti. Ioana Ghizilă şi colegele sale s-au oprit în atac în dreptul bornei mai sus amintite, dar au fost ceva mai permisive în apărare, într-o partidă controlată, totuşi, în majoritatea timpului de echipa gazdă.

Fetele Loredanei Munteanu şi-au făcut viaţa uşoară în primele 30 de minute, când ofensiva, una generoasă de altfel, a generat finalizări din toate zonele terenului, iar defensiva şi-a făcut bine treaba, blocând mai toate culoarele. Cvartetul Moldoveanu – Ghizilă – Casale – Savu a furnizat 55 de puncte, dar şi aportul unor jucătoare venite de pe bancă – aşa cum este cazul Lorenei Stănică, a fost unul cu mult mai consistent în comparaţie cu ultimele partide. Cu toate că au slăbit ritmul în secvenţa decisivă, permiţându-le, la un moment dat, adversarelor să se apropie la două posesii, ploieştencele nu s-au mai pierdut cu firea şi au tratat cu destul calm ultimele minute, care au consfinţit a treia victorie a sezonului pentru formaţia pregătită de Loredana Munteanu.