fbpx
vineri, aprilie 26, 2024
spot_img

Liga I: Petrolul Ploiești – FC Voluntari 1-2, în play-out

Petrolul şi-a semnat condamnarea la retrogradare după eşecul de pe „Ilie Oană” cu FC Voluntari, scor 1-2. În schimb, după mai multe evoluții foarte bune în play-out, ilfovenii s-au apropiat la trei puncte de primul loc, cel care asigură în acest moment un loc de Europa.

Partida a început cum nu se poate mai rău pentru petroliști. Cobrea l-a faultat în careu pe Rus, Tudor a indicat punctul de la 11 metri şi Adrian Bălan a deschis scorul încă din minutul 7.

- Reclamă -

Petrolul a egalat după o oră, prin mijlocaşul împrumutat de la Dinamo, Gavrilă. Elevii lui Jerry Gane n-au știut însă să profite de acest moment. Imediat însă, Alexandru Tudor i-a dat al doilea galben lui Stana şi gazdele au rămas în 10.

Voluntari a trecut pe lângă gol din lovitura liberă rezultată, iar apoi Pulhac a luat şi el al doilea avertisment.

Ploieştenii au rezistat până aproape de final. Intrat de nici 5 minute, Pancu a marcat primul gol în 2016, cu o lovitură de cap din doi metri, moment în care „găzarii” au picat de tot.

- Reclamă -

Victoria Voluntariului cu 2-1 a însemnat şi primul eşec pentru Jerry Gane pe banca lupilor.

În sezonul regulat, scorul a fost egal între cele două echipe, 1-1, la Ploiești, iar FC Voluntari s-a impus apoi cu 1-0.

FC Petrolul Ploiești — FC Voluntari 1-2 (0-1), stadion „Ilie Oană” — Ploiești
Au marcat: Bogdan Gavrilă (60), respectiv Adrian Bălan (7 — penalty), Daniel Pancu (85).
Cartonașe roșii: Daniel Stana (Petrolul, 61), Cristian Pulhac (Petrolul, 70).
Arbitru: Alexandru Tudor (București); arbitri asistenți: Valentin Avram (București), Alexandru Vodă (Alba Iulia); arbitru de rezervă: Ionuț Coza (Cernica/Ilfov)
Observatori: Patrițiu Abrudan (Cluj-Napoca) — CCA, Viorel Ilinca (Pitești) — LPF

Etapa viitoare, Petrolul joacă la Chiajna și Voluntari la Timișoara.